Среда, 15.05.2024, 18:16
Сайт вчителя фізичного виховання Дяді Олени Сергіївни
 
Меню сайту

Категорії розділу
Мої статті [56]

Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 27

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Головна » Статті » Мої статті

Кубок Звенигородської районної ради

«Афганістан: героїзм крізь біль і сум»

25-й річниці виведення військ колишнього СРСР з Республіки Афганістан присвячується...



 

Рішення ввести радянські війська до Афганістану ухвалено 12 грудня 1979 року на засіданні Політбюро ЦК КПРС і оформлено секретною ухвалою ЦК КПРС. Офіційна мета введення була — запобігти загрозі іноземного військового втручання.

Військове угруповання, яке офіційна радянська пропаганда називала винятково Обмеженим контингентом радянських військ (рос. ОКСВ), опинилося безпосередньо втягнутим у громадянську війну, що розгоралася в Афганістані, і стало її активним учасником.

У конфлікті брали участь збройні сили уряду Демократичної Республіки Афганістан з одного боку і озброєна опозиція (моджахеди, або «душмани») — з іншого. Боротьба велася за повний політичний контроль над територією Афганістану. Моджахедам в ході конфлікту підтримку надавали військові фахівці США, ряд європейських країн-членів НАТО, а також пакистанські спецслужби.

25 грудня 1979 року почалося введення радянських військ в ДРА по трьох напрямах: Кушка—Шинданд—Кандагар, Термез—Кундуз—Кабул, Хорог—Файзабад. Десант висаджувався на аеродромах Кабул, Баграм, Кандагар.

До складу радянського контингенту входили: управління 40-ї армії з частинами забезпечення і обслуговування, чотири дивізії, п'ять окремих бригад, чотири окремі полки, чотири полки бойової авіації, три вертолітні полки, одна трубопровідна бригада, одна бригада матеріального забезпечення й деякі інші частини й установи.

Афганська війна тривала з 25 грудня 1979 до 15 лютого 1989 року, тобто 3340 днів.

14 квітня 1988 року за посередництва ООН в Швейцарії міністрами закордонних справ Афганістану і Пакистану підписані Женевські угоди про політичне врегулювання ситуації в ДРА. Радянський Союз зобов'язався вивести свій контингент в 9-ти місячний термін, починаючи з 15 травня; США і Пакистан, зі свого боку, повинні були припинити підтримувати моджахедів.

Відповідно до угод виведення радянських військ з території Афганістану почалося 15 травня 1988 року.
15 лютого 1989 року з Афганістану повністю виведені радянські війська.

За уточненими даними, всього у війні Радянська Армія втратила 14 427 чоловік, КДБ — 576 чоловік, МВС — 28 чоловік загиблими і зниклими безвісти. Поранення і контузії отримали більше 53 тисяч чоловік. Медична допомога була надана 463 тисячам військовослужбовців.

Радянсько-афганську війну пройшло більше 160 000 українців. З них 2 378 загинули, 60 вважаються зниклими безвісти або тими, що потрапили в полон.

Поранення отримали більше 8 000 українців, з них 4 687 повернулися додому інвалідами.

Із 72 осіб, удостоєних за роки «афганської» війни звання Герой Радянського Союзу, є 11 українців.

 

Вашій увазі пропонується тематична документальна виставка «Афганістан: героїзм крізь біль і сум», підготовлена за документами архівних фондів Чернівецького обкому КПУ та Чернівецької обласної ради, які містять інформації місцевих обкому та міському КПУ за 1974 рік щодо стану роботи з надання допомоги сім'ям загиблих військовослужбовців та воїнам, які були поранені під час виконання інтернаціонального обов'язку в Афганістані, листування Чернівецької обласної організації української спілки ветеранів Афганістану з Чернівецькою обласною радою (2003 – 2004), розпорядження Чернівецької обласної ради щодо відзначення учасників бойових дій в Афганістані.

В експозиції використано документи Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України: Укази Президії Верховної Ради СРСР, постанови Кабінету Міністрів України з питань нагородження воїнів-афганців, листування та підсумки переговорів з МЗС Ірану і представниками Прем'єр-міністра Афганістану (1993), заходи з охорони здоров'я та реабілітації воїнів-інтернаціоналістів і членів їх сімей, листування з питань розшуку та визволення громадян колишнього СРСР, які потрапили в полон і пропали безвісті у період 1979 – 1989 рр. та ін.

Доповнюють експозицію матеріали чернівецької періодичної преси 1989 року, які висвітлюють події завершального етапу виведення радянських військ з Афганістану, публікують спогади та поезії воїнів-інтернаціоналістів, містять статті-спомини за загиблими, вихідцями з Чернівецької області.

Категорія: Мої статті | Додав: elenaivkina (26.04.2021)
Переглядів: 33 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Учитель року - 2018

Copyright MyCorp © 2024uCoz